ABD’de bütçe krizi: Meclis’te oylama yapılamadı, demokrat milletvekilleri bütçe önerisini analiz ediyor 

ABD’de, federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısının hala yasalaşmaması nedeniyle hükümet “kapanma” ihtimaline hazırlanıyor.  Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi’ndeki bir grup muhafazakar Cumhuriyetçi ile Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasındaki kriz de büyüyor.

Cumhuriyetçi Parti içinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle ocak ayında yapılan ve 4 gün süren 15 tur oylama sonucunda aşırı sağcılara verdiği bazı tavizlerle ancak Temsilciler Meclisi Başkanı seçilebilen McCarthy, halihazırda yine aynı grupla çatışma yaşıyor. 

Yeni mali yılda federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısının hala yasalaşmaması nedeniyle hükümet, pazar günü itibarıyla “kapanma” ihtimaline hazırlanırken, bütçeye ilişkin harcamaların kesilmesi konusunda taleplerinde ısrarcı olan ve uzlaşıya yanaşmayan aşırı sağcı bir grup Cumhuriyetçi, McCarthy’i zor duruma soktu.

Son olarak; Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada muhafazakar Cumhuriyetçi kanat, kendi liderleri McCarthy’nin hükümetin “kapanmasını” önlemek amacıyla sunduğu geçici bütçe tasarısını reddetmişti. Yani Cumhuriyetçiler tarafından sunulan tasarı, çoğunlukta oldukları meclisten geçememişti. 

Jeffries, tasarının gözden geçirilmesi için daha fazla zaman talep etti 

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Hakeem Jeffries, önerilen 45 günlük kısa vadeli harcama tasarısını gözden geçirmek için daha fazla zaman talep etti ve Demokratların, Cumhuriyetçilerin tasarıda ne olduğu konusundaki sözlerine güvenmediğini söyledi.

Beyaz Saray, tasarı konusunda Meclis demokratlarına danışıyor 

Beyaz Saray yetkilileri, Temsilciler Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin önerdiği 45 günlük kısa vadeli harcama tasarısı konusunda Meclis demokratlarına danışıyor. Demokrat milletvekilleri şimdiye kadar teklife karışık tepkiler verdiler ve geçici tedbiri gözden geçirmek için daha fazla zaman çağrısında bulundular. 

Demokrat milletvekilleri prosedür süreçlerini kullanarak zaman kazanıyor 

Federal hükümetin kapanmasını önlemek için bugün gece yarısından önce kısa vadeli finansman önerisinin oylanması bekleniyor.  Demokrat milletvekilleri, önerinin dilini gözden geçirmeleri gerektiğini söyleyerek prosedür süreçlerini kullanarak zaman kazanmaya çalışıyor. 

Meclis Demokratları, GOP’un önerdiği 45 günlük kısa vadeli harcama tasarısını hemen oylamayacak. Toplantıdan, Cumhuriyetçilere güvenmediklerini, tasarıyı gözden geçirmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyerek çıktılar. 

“Demokratlarla çalışmak kendi siyasi ölüm emrini imzalamak”

Cumhuriyetçi temsilci Matt Gaetz, McCarthy’nin konuşmacılığını neredeyse her gün tehdit ediyor. Gaetz, kapanmayı önlemek için Demokratlarla birlikte çalışan Meclis Cumhuriyetçilerinin kendi “siyasi ölüm emrini” imzalayacaklarını söyledi. 

Öneri, Ukrayna için finansman sunmuyor 

House Democratic Caucus Başkanı Pete Aguilar, Cumhuriyetçiler tarafından hükümetin kapatılmasını önlemek için önerilen kısa vadeli tasarının Ukrayna için finansman içermemesinin “büyük bir sorun” olduğunu söylüyor. Aguilar, Temsilciler Meclisi Demokratlarının yasa tasarısını destekleyip desteklemediklerini anlamak için halen araştırma yaptıklarını aktardı. 

Aguilar, tasarıyı nasıl oylayacağını söylemedi ve Demokratlar metnin tam bir analizini yapana kadar beklediğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx