Sina Koloğlu, siber güvenlik gerilim dizisi “Trust No One”ı anlattı

Gazeteci, müzisyen Sina Koloğlu, siber güvenlik sızıntısının hedefi haline gelen İsrail’in yurt içi gizli servisinin başkanı Itamar’ın hikâyesini konu alan Trust No One dizisi hakkında bilgi verdi. 

Koloğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde: 

Casus yazılım; hem ihraç ediyor, hem dizisini yapıyor

Yakın zamanda şöyle haberler okuduk ‘Filistin, Rusya ve Türkiye’deki bilgisayarlarda İsrail casus yazılımı bulundu’, “İsrail casus yazılımı ‘Şeytanın Dili’ Türkiye’de görüldü”… İsrail’in marka yapımcı ve dağıtımcı şirketi Keshet İnt. #TrustNoOne adlı bir diziyi tanıttı. Siber güvenlik gerilim dizisi! Variety dergisi dizinin yapımcı ve oyuncuları ile bir söyleşi yapmış. Dizinin yaratıcılarından Daniel Amsel şöyle bir söz etmiş dergiye; ‘İsrail, dünyanın en büyük casus yazılım ihracatçılarından biri haline geldi. Bu teknolojik silahlar tek başına demokrasinin altını oyabilir ve gerçeğin ölümüne yol açabilir. Biz de bu çok hassas konuları, diğer temaların yanı sıra liderliğin yalnızlığını ve ebeveynliğin zorluklarını ele alan eğlenceli, hızlı tempolu bir gerilim dizisine dahil etmek istedik’. Konunun ayrıntılarına girince eğlenceden çok ‘başka şeylerin’ öne çıktığı görülüyor.

Dizinin gizli kodu; bölgenin en güçlü istahbaratı bizde!

Dizinin yapımcılarından Amsel’in söylediklerinin satır aralarında ilginç imalar var; ‘”Yapay zekâ, derin sahtekarlıklar ve yüce gözetleme çağında hiç kimse kurtulmuş değil. Etrafınız en gelişmiş savunma sistemleriyle çevrili olsa bile, kimse güvende değil. Orta Doğu’nun en büyük güvenlik kurumunun başkanı bile güvende değil’. Amsel’in sözünü ettiği, dokuz bölümlük dizinin konusu; bir siber güvenlik sızıntısının hedefi haline gelen İsrail’in Shin Bet (İsrail’in yurt içi gizli servisi) güvenlik teşkilatının başkanı Itamar’ın hikâyesini konu alıyor.


Dünyaya iyilik yapıyoruz!

Amsel dizinin sadece İsrail’i düşünmediğini söylüyor; ‘Beş teknoloji devi, batı dünyasındaki kişi verilerinin yaklaşık yüzde 90’nını elinde tutuyor’ diyerek dizinin İsrail örneğinde tüm dünya sorununa değindiğini öne sürüyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx