Ünlü Milyarder, Opensea Hakkında Konuştu! “Büyük Hata”

Sektörün en büyük NFT pazar yerlerinden Opensea, Perşembe günü tepki çeken bir adım attı. Öncü NFT platformu, telif ücretlerini artık isteğe bağlı olarak uygulayacağını duyurdu. Ünlü milyarder Mark Cuban, bu kararı “Büyük Hata” olarak yorumluyor.

Mark Cuban, yatırımcısı olduğu Opensea hakkında konuştu

Bu haftanın başlarında, OpenSea’nin CEO’su Devin Finzer, içerik oluşturucu ücretlerinin devam edeceğini, ancak tek taraflı uygulamaların sona ereceğini duyurdu. Bu değişiklik, “[OpenSea] ekosistemini daha iyi yansıtacak seçim ve mülkiyet ilkelerini” yansıtmayı amaçlıyor.

OpenSea’ye yatırım yapan Cuban, protokolün yeni telif ücreti politikasının sektöre ve NFT platformuna zarar veren kötü bir karar olduğunu ifade ediyor. Cuban, “NFT satışlarında telif ücreti toplamamak ve ödememek, OpenSea’nin BÜYÜK bir hatasıdır. Platforma olan güveni azalttı ve sektöre zarar verdi. Bunu bir OpenSea yatırımcısı olarak söylüyorum…” diyor.

https://twitter.com/mcuban/status/1692547322540966256

Ünlü milyarder, içerik üreticileri ve OpenSea için ödeme almanın daha iyi bir yolunun olduğunu savunuyor. “Telif ücretini ödeyip aynı zamanda NFT işlemlerini ücretsiz hale getirmek, içerik yaratıcılarına hala telif ücreti sağlayacak ve OpenSea’ye daha fazla gelir getirecektir” diye öneriyor.

Cuban ayrıca, içerik üreticilerinin ürünlerinin ikincil pazarda satıldığında dahi ödeme almaya devam edebilmesi için telif ücretlerini desteklediğini vurguluyor. “Üreticilere gelecekteki satışlardan pay alabilme fırsatı sunuyor. Bu da içerik yaratıcıları için daha adil bir ödeme modeli sağlıyor” diye belirtiyor. Sonuç olarak, Cuban, NFT alanında telif ücretlerinin korunmasının içerik oluşturucular için daha sürdürülebilir ve adil bir çözüm olduğunu düşünüyor.

Blue-Chip NFT’ler hacim kaybediyor

Cuban’n OpenSea hakkında ortaya koyduğu endişelerle birlikte, yüksek kaliteli NFT’ler erimeye devam ediyor. Blue-Chip NFT’ler, genellikle yüksek taban fiyatları, güçlü toplulukları ve gelecekteki kullanım potansiyelleri ile karakterize edilirler. CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, CryptoKitties, Milady ve daha fazlası gibi NFT projelerini içerir.

5 Haziran’da 8421 ETH’de zirve yapan Blue-Chip Endeksi, o zamandan beri düşüş eğilimi gösteriyor. Bu yazı itibariyle 5208 ETH’de, son 90 günde %38 düştü. Bu esnada, OpenSea platformunun işlem hacmi 3 milyar dolardan 100 milyon dolara düşüş gösteriyor.

Yeni yıla, BAYC koleksiyonunu oluşturan NFT’lerin değerinde istikrarlı bir düşüş damgasını vurdu. Şu anda BAYC’nin taban fiyatı 25.6 ETH civarında. BAYC koleksiyonundan bir NFT en son Ağustos 2021’de bu seviyeden işlem gördü.

Bu süreçte altcoin sektörü de iyi zamanlar geçirmiyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bu hafta birden fazla altcoin tarihi diplere ulaştı. NFT sektöründe düşen hacimler ve lider Opensea platfomunun telif kararı gündemde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx