Binance CEO’su Bitcoin Fiyatını Yorumladı!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını son 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Fed, piyasa beklentileriyle uyumlu olarak faizleri çeyrek puan artırarak %5,25 ila %5,5 aralığına yükseltti. Buna rağmen lider kripto Bitcoin fiyatı yükseldi. Bu durum da Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu memnun etti. CZ, Bitcoin’in mevzisini korumasını Twitter hesabından paylaştı.

Fed sonrası BTC yükseldi, Binance CEO’su yorum yaptı!

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba günü piyasa beklentileri doğrultusunda 25 baz puanlık bir faiz artırımı kararı alarak faiz oranlarını 22 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıkardı. Bu, mevcut hedef oranı 525-550 baz puan aralığına getiriyor. Fed, son aylarda istihdam artışının güçlü olduğunu ve işsizlik oranının düşük kaldığını belirtti. Ayrıca, enflasyonun ise yüksek seyrettiğini kaydetti. Bu arada Bitcoin fiyatı, FOMC faiz artırımı haberine verdiği ilk tepkide hafif bir düşüş gösterdi. Ancak, daha sonra yükselişe geçti. Bu gelişmelerin ortasında Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter hesabından Bitcoin’in mevcut durumunu değerlendirdi. Bu bağlamda CZ, Bitcoin’in sağlam duruşunda gönderme yaparak şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin artık stablecoin’lerden daha stabil…

Bu arada, analistlere göre Bitcoin fiyatı, kripto piyasasının Nisan 2024 civarında Bitcoin’in yarılanması konusunda giderek daha fazla yükselişe geçmesi muhtemel olduğundan, bu yıl içinde potansiyel olarak yeni zirvelere ulaşabilir. Fed toplantısı öncesinde BTC fiyatı neredeyse hiç dalgalanmadı. Bu süreçte, BTC 24 saat öncesine kıyasla sabit kaldı. Kripto piyasasının bu habere nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

Bitcoin için sırada ne var?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, Temmuz ayındaki faiz artışından sonra enflasyonun Haziran ayında %3’e düşmesiyle birlikte Federal Reserve’in faiz artışlarına devam etmeyeceğinden emindi. Ancak Powell’ın açıklamaları bunu yansıtmadı. Fed Başkanı Powell, gerekirse Eylül ayında faiz artırımına gidilebileceğini söyledi. Ayrıca, veriler aksini göstermedikçe sıkı para politikasına devam edeceklerini belirtti. Bu açıklamalar piyasalarda bir düşüş meydana getirmedi. Ancak Bitcoin üzerindeki baskıyı artıracağına dair bazı göstergeler var.

Bitcoin yatırımcılarının şimdi odaklarına alacağı bir diğer nokta ise spot Bitcoin ETF’lerine yönelik başvurular. Haziran ayında BlackRock, spot Bitcoin ETF’si için başvuru yaptı. Bu da piyasada yükseliş havası yarattı. Aralarında Fidelity’nin de bulunduğu birçok yatırım yönetimi firması spot Bitcoin ETF’leri için yarışa katıldı. Şimdi SEC bu spot Bitcoin ETF’lerini gözden geçiriyor. SEC’in bu başvurulara yanıt vermek için yaklaşık bir yılı var. Henüz onaylanmamış olsalar da, topluluk bu ETF’lerin onaylanma olasılığından emin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx