Mars’taki Araçlar ile NASA Arasındaki İletişim Güneş Yüzünden Kesildi

Mars’ta faaliyet gösteren Perseverance ve Curiosity keşif araçları, güneşten yayılan gazlar nedeniyle iki hafta boyunca Dünya ile iletişimlerini kaybedecekler. Bu dönemde her iki araç da kendi başlarına görevlerini sürdürecekler ve bu süreçte karşılaşabilecekleri zorluklar nedeniyle risk altında olacaklar. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

NASA’nın Mars’ta bulunan keşif araçları Perseverance ve Curiosity, Dünya ile Mars’ın yörüngelerinin Güneş tarafından kesildiği bir dönemde yaklaşık iki hafta boyunca Dünya’dan komut alamayacak.

Her iki yılda bir gerçekleşen olay, bu sefer 11 Kasım’da başlayarak 25 Kasım’a kadar sürecek.

Bu süre zarfında Güneş’in dış atmosferinden salınan enerji yüklü gazlar, radyo sinyallerini bozabilir ve bu da Mars’taki keşif araçlarının misyonlarını riske atabilir.

Curiosity, Mars’ta yaklaşık 11 yılını tamamlayarak Gale Krateri’nde konumlanmış durumda, Perseverance ise Jezero Krateri’nde bulunuyor.

İletişim kesintisi boyunca bu araçlar daha önce alınan talimatlar doğrultusunda Mars’ın hava durumunu, yüzey koşullarını ve radyasyon seviyelerindeki değişiklikleri izleyecekler.

Özellikle Perseverance, çevresindeki kayaları inceleyecek, Mars’taki hava hortumları olarak bilinen “toz şeytanlarını” ve bulutları gözlemleyecek.

Perseverance’a eşlik eden Ingenuity Helikopteri ise bu süreçte uçuş yapmayacak ve renkli kamerasını kullanarak Mars’ın zorlu yüzey koşullarından biri olan kum hareketlerini inceleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx