Polygon’dan teklif üstüne teklif: Yeni coin MATIC’in yerini alacak

Polygon blokzincir ağı yeni kripto para birimi POL coin için kolları sıvadı. Proje ekibi tarafından ekosistemi “dönüştürmesi” amaçlanan POL coin için bir dizi teklif açıklandı.

MATIC’ın yerini alacak

Polygon proje ekibi, yaklaşan Polygon 2.0 güncellemesiyle ekosistemi dönüştürmeyi amaçlayan bir dizi öneriyi açıkladı. Ekip, yeni kripto para birimi üzerine çalışmalarını sürdürürken, POL coin isminin verileceği token’ın mevcut MATIC yardımcı token’ın yerini alacağı belirtildi.

Polygon 2.0 için kapsamlı yol haritası, her biri ekosistemin daha geniş vizyonuna katkıda bulunan üçlü Polygon İyileştirme Teklifleri (PIP’ler) aracılığıyla Haziran ortasında sunulmuştu. Özellikle, PIP-17’deki merkezi teklif, son teknoloji bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına sahip POL tokeninin piyasaya sürülmesini vurgulamıştı.

Polygon, POL’u sıfır bilgi kanıtları üzerine kurulu Katman-2 ağlarının gelişen bir ekosistemini desteklemek için çok yönlü bir token olarak tanıttı. Projeyi yürüten ekibe göre, bu hamle kullanıcıların stake etme, sahiplik iddiasında bulunma ve topluluk yönetişimine katılmalarını sağlayacak. Mevcut MATIC sahipleri için önemli bir özellik ise yeni coine sorunsuz bir geçiş sağlayan 1:1 dönüşüm oranı olacak.

Yıllık yüzde 2’lik artış

Açıklamaya göre, POL’un ilk arzı 10 milyar token olacak ve yıllık yüzde 2’lik bir artış gösterecek. Bu ölçülü yaklaşım, istikrar ile ağın büyümesini teşvik etmek arasında bir denge kurmayı amaçlıyor.

Öte yandan, bir başka öneri olan PIP-19, geriye dönük uyumluluğun sürdürülmesini güçlü bir şekilde vurgulayarak, Polygon ağı içinde “gaz” token olarak hizmet veren POL kavramını tanıtacak. Bu geçiş, mevcut Polygon ekosisteminin tamamen işlevsel kalmasını sağlarken, POL’un ağdaki işlemleri kolaylaştırmada çok önemli olmasına destek olacak. Geliştirme ekibi ayrıca, bu dönüştürücü değişikliklere uyum sağlamak için protokol içinde özel bir katmanda stake etme uygulamasına yönelik planları da özetledi.

Bu stratejik hamlenin ağ verimliliğini ve genel performansı artırması için çalışıldı. Ademi merkeziyetçiliğe doğru atılan önemli bir adım da, 2023’ün dördüncü çeyreğinin sonunda bu teklifler üzerinde yapılması planlanan oylamadır ve topluluk odaklı karar alma taahhüdünün de altını çizmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx