Spor Yapmak İyi Hissetmenize Nasıl Yardımcı Olur? Spor Yapmanın Duygusal Durum Üzerindeki Pozitif Etkileri

Düzenli olarak spor yapmak yalnızca fiziksel değil ruh sağlığımız için de oldukça önemlidir. Peki spor yapmak duygusal olarak ne gibi pozitif etkiler yaratıyor gelin birlikte bakalım ?

1. Endişe ve kaygıyı azaltır.

Özellikle yaş ilerledikçe artan kaygı ve endişe uzun sürede depresyona bile yol açabiliyor. Fakat spor yaparak kendinize bakmaya, kendinizi sevmeye başladığınızda birçok şeyin üstesinden daha kolay gelebileceğinizi fark edeceksiniz.

2. Güne daha enerjik başlamanızı sağlar.

Düzenli olarak spor yaptığınızda, erken saatlerde kalmanız gerekse bile güne daha enerjik başlar ve tüm gününüzü dinç olarak geçirirsiniz. Bu da günlük işlerinizi daha büyük bir motivasyonla yerine getirmenizi sağlar.

3. Kilo sorunu yaşamadığınız fit bir vücut size her daim mutlu hissettirir.

Aynaya baktığınızda fit bir vücut görmek size kendinizi hep mutlu hissettirir ve hayatınızın geri kalanını kendinizle gurur duyarak geçirirsiniz. ?

4. Dayanıklılığınızı artırır.

Spor yapmak aslında hem duygusal hem de fiziksel dayanıklılığı artırır. Duygusal anlamda hassas bir dönemden geçiyorsanız spor yapmak gerçekten rahatlayıp daha sağlıklı düşünmenizi sağlar. Böylece motivasyonunuzu kolayca düşürebilecek olumsuz durumlar karşısında daha sağlam bir duruş sergileyebilirsiniz.

5. Konsantrasyonunuz artar.

İş yerinizde, okulda veya günlük işlerde zaman zaman konsantrasyon sorunu yaşıyor, kolay bir işi bitirmeniz bile uzun zaman alıyorsa spora başlamanızın zamanı geldi demektir. Çünkü spor yapmak daha iyi konsantre olmanızı sağlayarak daha hızlı ve çevik bir şekilde en zor işleri bile kolayca halledebilmenize katkı sağlar.

6. Daha sakin hissedersiniz.

İş, okul hayatı veya ikili ilişkilerde zaman zaman gergin anlar yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman kendinizi sakinleştirmekte zorlanabilirsiniz. Ama spor yapmak daha sakin kalmanızı ve böylece daha doğru adımlar atmanızı da sağlamış olur.

7. Liderlik becerilerini geliştirir.

Özellikle küçük yaşlardan itibaren spor yapanların takım çalışmasına yatkın olduğunu ve bunun akademik performanslarını da etkileyebileceğini belirtebiliriz.

8. İyi bir uyku ve gün boyu rahatlık.

Ruhsal sağlığınız için iyi bir uyku uyumak çok önemli. Sağlıklı bir uyku uyuyamamak, gün içindeki tüm davranışlarınızı olumsuz ölçüde etkiler. Düzenli spor yapan kişilerin ise genellikle uykuları da düzenli olur ve gün içindeki iletişimlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

9. Öz güveninizi artırır.

Spor yapmaya başladığınızda artık kendinizle daha barışık bir hale geleceksiniz ve bu da hem iş hem de sosyal hayatınızda daha öz güvenli olmanızı sağlayacak.

10. Stresi azaltır.

Hayattaki pek çok durum stres yaşamanıza neden olabilir. Stresle başa çıkmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri ise öncelikle kendinize iyi bakmaktır. Spor yapmak ve aynı zamanda sağlıklı beslenmek, size her anlamda kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx