Yazar Bahadır Özdemir Tek Tek Anlattı: ”Türkiye’deki Dilan Ve Engin Polat Vakası Bu Konudaki İlk Örnektir”

Herkesin merakla beklediği kozmetik sektöründe kara para nasıl aklanıyor? sorusunun cevabına yazar bahadır Özgür’den geldi.

Yazar Bahadır Özgür, Dilan Polat-Engin Polat çiftinin şirketleriyle ilgili hazırlanan MASAK raporu ve daha fazlasını yazarı olduğu Gazete Duvar’a anlattı.

Magazin gündemine konulan haberlerle gündeme gelen Dilan ve Engin Polat çifti bir anda özel jet satın aldıkları iddiasıyla magazin gündeminde çıkıp kriminal bir vaka haline geldiler. O günden beri haklarında ciddi iddialarda bulunan gazeteciler ve avukatlar oldu. Üstüne bir de canlı yayında uyuşturucu kullandığını itiraf eden Dilan Polat’ın kardeşi Sıla Doğu gözaltına alınmıştı. Haklarındaki kara para aklama ve vergi kaçırdıkları iddiası sonrası hazırlanan MASAK raporu ortalığı iyice karıştırdı.

Dilan Polat vakasıyla karşılaşan yurttaşın aklındaki sorulara cevap arayan Bahadır Özgür, kara para trafiğinin izini sürdü.

”Dilan Polat vakası: Kozmetik sektöründe kara para nasıl aklanıyor?” başlığıyla yayınlanan videoda yazar Bahadır Özgür, şunları söyledi: ”Dilan ve Engin Polat’ın şirketlerinde Mail Order nasıl kullanıldı? MASAK’ın tespit ettiği işlemler şöyle gerçekleşti. 16 şirket arasında alıcı ve satıcılar yine aynı kişiler, bu şirketlerin hepsi aile işletmesi pek çoğunun istihdamı yer almıyor. Ticaret ise internet üzerinden gerçekleşiyor. Nakit paralar bir şirkete geldikten sonra aynı gün çekiliyor. Engin Polat ve Dilan Polat’ın özel hesabına aktarılıyor.”

”Sahip oldukları otomotiv ve gayrimenkul şirketi üzerinden hem lüks otomobil satın alınıyor, hem de lüks villalar satın alınıyor. İşte MASAK bu işi tespit etti. Şüphe duyduğu işlemlerde bunlardı. Alım satımlar nasıl gerçekleşti. Asıl merak edilen mevzu bu. Çiftin şirketlerinde elektronik bir ödeme sistemi kullanıyor. Son yıllarda kara para aklama yönetemlerinde en çok ‘sanal pos’ işaret ediliyor. Çiftin kozmetik ürün satışında işte bu sistemi kullanıyor ve MASAK da buraya dikkat çekiyordu.”

”Kozmetik sektöründe kara para aklama olayı dünyada örneklerinin çoğaldığını görüyoruz. 2018’de Hong Kong’da Polat çiftine benzer e ticaret üzerinden hızlıca büyüyen ve şubeleşen kozmetikçi incelemeye alınmıştı. İnceleme sonucunda bu kozmetikçinin Çinli bir takım kişilerin suç geliri elde edenlerin kara paralarını akladığı ortaya çıkmıştı. Dünyada kozmetik, estetik ve e ticaret üzerinden yapılan kara para aklama olaylarının örneklerine çokça karşılaşıyoruz. Ancak Türkiye’deki Dilan ve Engin Polat vakası bu konudaki ilk örnektir.”

Videonun tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx